AKP’nin ilk sınavı ve stratejik uyarılar
R.Erdoğan’ın ‘Metal Yorgunluğu’ uyarısının ardından istifa etmemek için direnen il başkanlarının olduğu konuşuluyor.  30’a yakın İl Başkanının istifasıyla değişimin ilk ayağının tamamlanacağı bilgisi verilirken, kongre sürecinde daha fazla çalışılması gerektiğine vurgu yapılıyor. Kongrelerde ilçe başkanlığı adaylığını açıklayan birkaç isimde geçtiğimiz hafta içinde istifalarını vermişti.

ERDOĞAN A TAKIMINA NE DEDİ

İktidar ‘erken seçim’ yok dese de ihtimal dâhilinde çalışmalarında yürütüldüğü iddia ediliyor. Farklı senaryolar konuşuluyor. R.Erdoğan’ın ilk sınavın Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler olduğunu hatırlatıyor. Adayları belirlerken illerdeki kısır kavgaların ve çekişmelerin bir kenara bırakılması gerektiğine vurgu yapılırken, Erdoğan’ın halkta karşılığı olan isimlerin yönetimde yer alması gerektiğini istediği biliniyor. Saray’da Erdoğan’ın A takımına, herkesin yaşadığı mahallelere ağırlık vermesinin üzerinde durduğu hatırlatılıyor.

YORULANLAR GİDECEK

Erdoğan’ın ‘yorulan varsa kenara çekilsin’ uyarısının ardından şu ana kadar 10'a yakın il başkanı istifa etti. Bu sayının 30’u bulacağı aday olmayacaklarını açıklayacak başkan sayısının 500’ü (il-ilçe-belde dahil) bulabileceği belirtiliyor. AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre; “Değişmesi gereken ne kadar kişi varsa değişecek. Bu oran yüzde 40-50 arası olabilir”

AKP ‘ERKEN SEÇİM’ YOK AÇIKLAMASINDA ISRARCI AMA…

AKP ‘erken seçim’ yok açıklaması yapsa da hızlıca yapılan genel başkanlık değişimi teşkilat ve belediye başkanlarına mesajlar ‘yorulan kenara çekilsin’ uyarıları akıllara başka ihtimalleri getirmiyor değil hani… Daha önceki dönemlerde 200’e yakın ilçe başkanını değiştirilmişti. Yine o dönemlerde20 civarında il başkanı değişmişti. Önceki kongrelerde değiştirmeyi düşünüp değiştiremedikleri de oldu. Araya 15 Temmuz darbe girişimi, referandum ve bir takım olaylar girdiği için de değiştirme şansları kalmadı.

GİDECEKLERİ ASKIYA ALINAN İL BAŞKANLARI…

‘Kongre sürecini bekleyelim o zaman değiştiririz’ diye düşündüler. Gidecek il başkanları kararları askıya alındı. Erdoğan’ın mesajlarının ardından değişim için düğmeye basılması için son toplantıda karar çıkmıştı.

SARAY KAYNAĞININ SON İDDİASI NEYDİ

Hala o iddia aklıma geliyor. Ne demişti Saray kaynağı; ‘’Etkin bir lider ‘erken seçim’ çıkışı yapacak. Seçim kaçınılmaz olacak. Ekim-Kasım gibi ‘baskın seçim’ kararı alınacak. Bir ihtimal ki gerçekleşmesi yüzde elli. Nedir o ihtimal. İktidarın ‘Kasım değil, Mart-Nisan yapalım’ önerisi karşısında ‘erken seçim’ çıkışı yapacak o liderin nasıl bir yol izleyeceği…

Bekleyelim görelim. Çok değil az kaldı…

ERKEN SEÇİM İÇİN TARİH VERDİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R.Erdoğan, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Mahir Ünal ve birçok yetkili ‘erken seçim’ olmayacağını ve seçimlerin zamanında yapılacağını açıklasa da hükümete yakın yazarlar ve farklı siyasi parti liderleri vede milletvekillerinden ‘baskın seçim’ için hazırlıklar yapıldığı ve Ekim-Kasım gibi yapılacağını iddiasında bulunmaya devam ediyor. Bu hafta Ankara gündeminde yine ‘erken seçim’ senaryoları vardı. Geçtiğimiz hafta içinde CNN Türk’te Ahu Özyurt’un sunduğu Türkiye’nin Gündemi programında ‘erken seçim’ ele alındı. Programa katılan Çetiner Çetin seçim tarihini açıkladı. Türkiye'nin mevcut siyasi durumu ve 2019'a doğru partilerin siyaset stratejileri konuşulurken,  konuklardan Gazeteci Çetiner Çetin, kulislerde konuşulan erken seçime yönelik açıklamalarında tarih verdi. Çetin erken seçim tarihi için "AK Parti teşkilatındaki kan değişimi seçime hazırlık sürecini gösteriyor. Seçimin erkene çekilme ihtimali de var. Şu an kulislerde konuşulan tarih 2018'in Mart - Nisan ayları gibi... " diye konuştu.

AKP, O DOSYALARI SARAY'A GÖNDERDİ

Sık sık dile getirmiştim. Aldığım bilgileri sıcağı sıcağına okurlarımla paylaştığımı anımsıyorsunuzdur. AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı, belediye başkanlarıyla ilgili olarak hazırlanan dosyaları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletti. Son değerlendirmeler Erdoğan başkanlığındaki toplantıda yapılacak. Bununla ilgili önemli gelişmeleri ve bilgileri önümüzdeki haftaki yazımda paylaşacağım…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları