‘ERKEN SEÇİM’ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI MI?
Türkiye tartışmasız biçimde zor süreç yaşıyor güçlü bir karar verme noktasında! Onca derdimiz varken ABD, PKK, FETÖ, Almanya ve İsrail... Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın...

****

Ankara'da olağanüstü toplantılar gerçekleşiyor. Günlerdir devam eden ve hafta içinde saray kaynaklarına göre; 'Erdoğan yerel seçim öncesi kurmaylarına Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimini öne almak için hazırlık talimatı verdi' bilgisinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R.Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda milletvekilleri ve bakanlarla ortak toplantı yapması bunun için olabilir algısına neden oldu. Neden, Ankara'dan ciddi iddialar ve tarih verenler var. Şehir dışında olduğum ve taze analizler yapabilmek için aslında çok sıkta benzer bilgiler paylaşmak istemediğim için yazmak istemedim. Son gelen bilgiler farklı.

KASIM (SON BİLGİLER IŞINDA GÜÇLÜ SEÇENEK) VEYA İLKBAHAR

Saray kulisleri; Milletvekili listelerinde büyük değişiklik olacak. R.Erdoğan, 'Seçim hazırlıklarına başlanılsın’ talimatını verdiğini söylüyorlar. R.Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimi mahalli seçim öncesine almak için kurmaylarına verdiği talimatının ardından Ankara'da yoğun mesai ve heyecan vardı. Milletvekilleri arasında da sıkça konuşulmaya ve reisin gözüne girmek için olağanüstü çaba harcamaya başlanıldı. Liste dışı kalabilecek isimlerin bile zikredildiği konuşuluyor. Milletvekilliği listesine girebilmek için AKP İl Başkanlığını kabul etmeyen kendine hedef koyan isimler biliyorum. Kaynaklarım gelişmeler ışığında ve (kendi analizlerime göre de) 'erken seçim' geliyor sende ekibinle hazırlan Ferhat' diyor. Son bilgiye göre de YSK ile görüşmeler sürüyor. Büyük ihtimalle de bu yılın Kasım sonuna yetişmesi halinde seçim yaşayacağız. Hazırlıkların aksaması halinde ikinci seçenek yılın 2018’in ilkbaharı olarak rapor edildi ve kayıtlara geçti.

'ERKEN SEÇİM'E GÖTÜREN ETKENLER...

R.Erdoğan’a bilgi veren ve stratejilerini belirlemede sona yaklaşan raportörler de tasfiye edilecek ve değişime uğrayacak il-ilçe-belde başkanlarının listelerini teslim etti. Bu haberimizi bir kaç gün önce okurlarımızla paylaşmamızın ardından teşkilatlara 'istifa talimatı' gitti. 'Erken Seçim' e götüren en önemli etkenlerden biri de muhalefete yönelik yapılan anketlerim yüz güldürmesinin yanı sıra dağınıklığı ve yeni oluşumların henüz gerçekleşmemesi.

SEÇİM İÇİN HER YOL MUBAH!

Bugün etkin bir isimle görüştüm. Özetlemek gerekirse; Rusya vs. yeni bir krizle karşı karşıya kalabilme kaygısı olduğunu söyledi. Ekonomistlerin ise AKP’nin planlarında yaşanan krizlerin hesapta olmadığı bilgisini verdi. Dış güçlerin Türkiye'ye yönelik AB ülkeleriyle yeni bir gerginlikler peşinde olduğunu vurguladı. Ekonomide planlar yapıldı. AKP ve R.Erdoğan ''Cumhurbaşkanlığını devam ettirme' hedefinde...Psikolojik üstünlük sağlanmaya çalışılıyor.

*****

Saray kaynağının verdiği bilgiler çok önemli. Normalde Son Almanya krizi ve dış güçlerin yeni planları ve AB ülkelerini harekete geçirme planının endişe yarattığını özellikle vurguladı bende seçim kulislerini araya sıkıştırdım. 'Şayet hesapta olmayan gelişmeler yaşanmasaydı 'Kasım'da sandık başındaydık' diyerek özetledi ve noktayı koydu; 'Yeni anket sonuçları geliyor. Bir kısım anketler iyi geliyor, bir kısmı da iyi gitmiyor. Teşkilatlarda köklü değişiklik için hazırlıklar tamam. Kesinlikle seçim yaşayacağız. 2019 beklenmeyecek. Son gelişmeler ışığında 'seçim ertelense de, asla rafa kalkmadı!' Seçim hep masadaydı. 2018'e ertelenebilir (NİSAN) OHAL ve ekonomideki gidişatın 2 yıl sürdürülemeyeceğinin herkes farkında. Her şartta “erken seçim” zorunlu.'

İŞTE AKP'DE İL-İLÇE BAŞKANLARININ İSTİFALARININ AÇIKLANMAMASININ NEDENİ

AKP'li kaynaklara; değişim süreciyle ilgili istifaların açıklanmamasının gerekçelerini sordum. Değişim için startın verildiğini ve bazı bölgelerde delege seçimlerinin iptal edildiğini ve istifaların bazı ilçe başkanları tarafından duyurulmaya başlandığını söylediler. Daha önce yaptığımız 'istifa haberleri' ile ilgili il-ilçelerin açıklanmamasının nedenini sorduğumda durumu şöyle özetlediler; "Kongrelere tek adaylarla gidilecek. İstifalarla ilgili süreç dün itibariyle resmen başladı. İstifaların son kongre gününe kadar kamuoyuna yansıtılmaması için talimat gitti. Bu yönde istifalar resmi olarak duyurulmuyor. Kongrelerde yeni adaylar getirilecek. İstifaları istenen ilçe başkanlarıyla göreve devam edilmeyecek. Sıkı önlemler alındı. İstifalar yansıtılmaması için. Şu andaki karar bu yönde. Görevden alma kararı değil 'istifa sistemi' uygulanıyor. Haliyle istifası istenen il-ilçe başkanlarına son güne kadar beklemeleri yönünde talimat verildi. İstifaların açıklanmamasının tek gerekçesi bu. Şunu söyleyebiliriz ciddi bir değişim için titizlikle bir çalışma yürütüldü. 1,5 aylık olağanüstü bir çalışma programı hususunda gerekli hassasiyet gösterildi ve raportörler tarafından iletildi. Bu yönde istifası alınan il-ilçe başkanları belirlendi. Genel merkezin aldığı bir karar var. Ve kendilerine devam edilmeyeceği bildirildi. Devam edilecek İl-İlçe başkanları Ankara'ya çağrılıyor ve her şey enine boyuna masaya yatırılıyor. Keza belediye başkanlarıyla ilgili çalışmalar halen devam etmekte. O yönde de ciddi raporlar düzenleniyor. Uygun görüldüğü anda görevden almalar resmi olarak başlayabilir."

AKP'DE İL-İLÇELERDE İSTİFALAR ALINDI, SON GÜNE KADAR KAMUOYUNA YANSITILMAYACAK!

AKP'de beklenen değişim için düğmeye basıldı. Ve teşkilatlara 'istifa talimatı' gitmeye başladı...

GÖREVDEN ALMA YERİNE 'İSTİFA SİSTEMİ' UYGULANMAYA BAŞLANDI!

(Zirve Özel Haber) Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R.Erdoğan teşkilatlarda değişim için talimat verirken istifalar gelmeye başladı. AKP 'erken seçim' öncesi teşkilatlarda dün resmen köklü değişikliklere gitme kararı almasının ardından, Zirve'nin AKP'ye yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre; görevden alma yerine 'istifa sistemi'nin uygulanmaya başlandığı bildirildi.

AKP'DE İL-İLÇELERDE İSTAFALAR ALINDI SON GÜNE KADAR KAMUOYUNA YANSITILMAYACAK!

Zirve'nin elde ettiği bilgilere göre; AKP'de kongre startı verilirken kendileriyle devam edilmeyecek il- ilçe başkanlarının istifalarının istendiği ve il-ilçelerde yapılacak kongrelerde yeni adayların getirileceği öğrenildi. Öte yandan Ak parti tüm kongrelere genel merkezin desteklediği tek adayla gitmeyi düşündüğü genel merkezin onay vermediği başka adaylara kesinlikle izin verilmeyeceği belirtildi. İstifaları istenen ilçe başkanlarıyla göreve devam edilmeyeceği kaydedilirken, istifaları istenen il-ilçe başkanlarının isimlerinin son güne kadar kamuoyuna yansıtılmayacağı konusunda sıkı önlemler alındığı öğrenildi.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları