Manşet / Politika

‘Hayır’ bloğunun etkisi yadsınamaz

Demokrat Parti Erdemli İlçe Başkanı Veli Gürgah Zirve Gazetesi'ne referandum değerlendirmesi yaptı. Başkan Gürgah, ‘’Referandum sonucu Türkiye Geneli ile birebir yakın sonuç çıkaran yaşadığımız şehir Erdemli'de referandum süreci sakın bir atmosferde geçmiştir.'' dedi.
Demokrat Parti Erdemli İlçe Başkanı Veli Gürgah Zirve Gazetesi'ne referandum değerlendirmesi yaptı. Gürgah, ‘’Referandum sonucu Türkiye Geneli ile birebir yakın sonuç çıkaran yaşadığımız şehir Erdemli'de referandum süreci sakın bir atmosferde geçmiştir. Erdemli'nin siyasete bakışının pozitif oluşu, katılım oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleşmesiyle daha da perçinlenmiştir. Erdemli'de her ne kadar da evet bloğu kazansa da 1 Kasım seçim sonuçlarındaki %76,5'luk oy oranını yakalamamış olması 'Hayır' bloğunun etkisinin yadsınamaz olduğunu göstermiştir.’’ dedi.

Demokrat Parti Erdemli İlçe Başkanı Veli Gürgah sıcağı sıcağına yaptığı değerlendirmede; "16 Nisan halk oylaması demokrasi adına ülkemizin verdiği en büyük sınav olarak tarihe geçti. Türk siyaseti artık bu saatten sonra çok farklı şekillenecektir. Türkiye artık yeni ve bilmeyen bir sistemle yönetilecektir. Resmi olmayan sonuçlara baktığımızda evet ve hayır oylarının birbirine yakın çıkması iktidar kanadını yeni sistemin uyum yasalarını yaparken uzlaşmaya sevk etmeye zorlamıştır. Milli irade bundan sonra yapılacak olan tüm anayasa değişikliklerinde ülkeyi yönetenlerin toplumsal mutabakat yapmadığı takdirde iktidara kaybedeceğinin sinyalini vermiştir. 'Hayır' diyenlere uygulanan tüm baskılara, ayrıştırıcı ve ötekileştirici söylemlere rağmen kıl payı seçim kazanan evet bloğunun bundan sonra kullandığı dili düzeltmesi gerektiği anlaşılmıştır. Seçim başladıktan sonra YSK'nın "mühürsüz zarf ve oy pusulalarını geçerli sayılacaktır" yönündeki açıklaması referandum sonucunu değiştirmiş ve ülkemizin uluslararası platformlarda itibarını zedelemiştir. Yıllardır yürütülen yanlış dış politikalar ile beraber referandum sürecinde Avrupa ile yaşanan gerginlik sonrası oluşan yalnızlaşma YSK'nın bu kararından dolayı daha da derinleşecektir. Referandum sonucu Türkiye Geneli ile birebir yakın sonuç çıkaran yaşadığımız şehir Erdemli'de referandum süreci sakın bir atmosferde geçmiştir. Erdemli'nin siyasete bakışının pozitif oluşu, katılım oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleşmesiyle daha da perçinlenmiştir. Erdemli'de her ne kadar da evet bloğu kazansa da 1 Kasım seçim sonuçlarındaki %76,5'luk oy oranını yakalamamış olması 'Hayır' bloğunun etkisinin yadsınamaz olduğunu göstermiştir.’’ dedi.

Referandum sonucunun bir diğer sonucu ise merkez sağ seçmenin Ak Parti'den ayrıştığı gerçeğine vurgu yapan Gürgah, ‘’Demokrat Parti olarak merkez sağ seçmeni partimize, yuvalarına dönme çağrısı yapıyorum. Önümüzdeki süreçte siyasi anlamda çok büyük gelişmeler olacağı aşikardır. Bu gelişmeler merkez sağ seçmenin adresi Demokrat Parti'nin siyasette aktif olarak yerini alacağını şimdiden söyleyebilirim.’’ şeklinde konuştu.

Başkan Gürgah şöyle devam etti; ‘’Bir seçimi daha geride bırakan ülkemizde çıkan sonucun ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ederim. Partimiz adımıza başarılı bir seçim çalışması yaptığımızı düşüncesiyle yeni sistemin uygulanabilirliğinin denetleyicisi olacağımızı şimdiden belirtirim. Erdemli'de tüm vatandaşlarımız birlik ve beraberlik içinde huzurlu ve müreffeh Türkiye özleminde buluşturacak tek adresin Demokrat Parti olduğunun bilinciyle sağduyulu seçmenlerimizi Demokrat Parti ilçe babamıza çay içmeye davet eder, halk oylamasına yüksek katılım sergileyen Erdemli'ye teşekkür ederim.’’
Bu haber 22.04.2017 17:04:39 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Zirve Haber


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 225.Sayı (18 Nisan)

 • En büyük yatırım gençlere yapılmalı

 • ‘Maç başladıktan sonra kural değişti’

 • Tapureli’nde damat öfkesine hakim olamadı: 2 yaralı

 • 16 Nisan’ın kazananı Topçu

 • Milli ve manevi eğitime destek olmaya devam edeceğiz

 • Büyükşehir’den üniversiteye hazırlanan gençlere destek

 • Başkan Yıldız referandumu değerlendirdi

 • ‘Hayır’ bloğunun etkisi yadsınamaz

 • Erdemli’de ‘AKP-MHP evet bloğu’ %25 fire verdi!

 • Mersin’de beklenen ‘evet’ çıkmadı

 • CHP’nin kaleleri ‘hayır’ dedi

 • MHP’nin 7 kalesinde 2 ‘evet’ 5 ‘hayır’

 • Mersin ‘hayır’ dedi

 • Erdemli’de köylere parke hizmeti

 • 224.sayı (11 Nisan)

 • Gülnarlılar Derneği üyeleri bir araya geldi

 • AK Partili Yılmaz Ateş son yolculuğuna uğurlandı

Benzer Haberler