MEHMET TOPÇU’YA GOLLÜK PASLAR
TOPÇU ‘MİSAFİR DANIŞMAN’ ROLÜNÜ SAHAYA İYİ SÜRDÜ!

Mehmet Topçu cephesinde havalar soğuktu... Eldeki bütün kozlar masaya kondu. Mehmet Topçu cephesi seçimi kazanmak için formül üretmeye çalıştılar. Tam anlamıyla taktik savaşı yaşandı. “Kazanmak için her yol mubah” anlayışı hakimdi. Son gün herkesin merak ettiği ama tam olarak anlayamadığı bir görüşme gerçekleşti. “kurallı” bir buluşmaydı.

*****

TOPÇU UYGUN ZAMAN KOLLADI

Topçu cephesi sonuç almak için en uygun zamanı kolladı. Topçu sürpriz siyasetçileri yanına aldı. Güç birliği yaptı. 2019’a kadar kalabilmek için ‘taktik savaşı’nın içinde buldu kendini. Topçu için çalışan ekip sürekli mesaideydi. Her ihtimal değerlendirildi. Her an seçim olacakmış ‘AMA KAZANILMIŞ ‘gibi hareket edildi. Ama kesin karar için ışığın görülmesini beklediler ve düğmeye bastılar.

*****

SÜREKLİ GÜNCELLENEN GÖRÜŞMELER…

Görüşmeler sürekli güncellendi. İsmini vermeyeceğim bir siyasetçi seçimden 3 gün önce aradı. Hemen yanına gittim. Önemli detaylar paylaştı demiştim. O gün o görüşme seçimin sonucunu tayin etti.

Topçu cephesinde değerlendirmeler sürekli güncellendi.

TOPÇU’NUN ‘MİSAFİR DANIŞMANI’

Bütün çalışmalar “Önce Mersin sonra Erdemli” merkezli. Yanındakiler (Kimsenin tahmin etmediği) “misafir danışman” rolündeydi.

16 Nisan halk oylamasında “Evet” oyları önde olması kozu vardı ellerinde. Zaman daraldıkça gerilim yükselse de ‘acaba’ mı telaşı olmadı mı? Algıyı yönlendiren ekiple de toplantı üstüne toplantı yapıyorlardı.

Taktik başarılı oldu.

Basın ayağı Mehmet Topçu’yu mindere çekmeye çalıştı. Topçu medyadan uzak olduğu için cevap vermedi. Isıtılıp ısıtılıp gündeme gelen ‘AK Parti hükümetine söylediği sert sözler’ ile 1-0 geride başladı yorumları yapıldı. Topçu kulak asmadı. Nasıl olsa ‘kazanırım’ havasındaydı…

Yapılan toplantıların gündemine ayrılan en önemli maddeleri merak ediyor musunuz? Ve söz bir şekilde Mehmet Topçu’nun AK Parti hükümetine yönelik söylediği sözlerine getirildi. Bu dönemde alakasız da (!) olsa fark etmiyor. ‘Nasıl olsa kazanırız’ görüşü yine hakimdi…

Rakipler, Topçu’yu ‘yumuşak karın olarak gördüler’ yorumları yapıldı.

Anlayacağınız aynı taktik yine devredeydi. Seçim denklemi Topçu’nun geçmişte AK Parti hükümetine yönelik muhalif söylemleri üzerine kuruldu.

‘SİLKELESEN DÜŞECEKLER’

Bizzat Topçu başkanlığındaki partinin erimesinden söz ediliyordu aylardır. Topçu cephesinin yaptıkları hataların buna yol açtığını vurguladılar yine aylardır. “AKP’li değiller”den şikayetçiydiler. ‘Silkelesen düşecek’ dediler.

AKP’de geçmiş ilçe başkanlıklarını düşündüm. Böylesi bir durum ilk gördüm…

Muhalif cephede Topçu için “silkeleyin düşecekler” yorumu vardı. AKP hükümetine yönelik geçmişte söylediği sözler nedeniyle durumu ‘sallantıda’ yorumu sürekli gündemde tutuldu.

Eskilerin deyimi ile silkelesen yıkılacaktı…

İNCE HESAP

Cesim Ercik ve ekibinin izlediği ince taktikle, Mehmet Topçu’nun konumunu pekiştirdi. Diğer yandan da Mehmet Topçu hedef alınıp seçimi yine ‘Mehmet Topçu-AK Parti hükümetine yönelik eleştirel sözler’ seçimi haline getirilmeye çalışıldı.

*****

Topçu parti içinde gücünü arttırdığı için memnun. Ama aynı memnuniyet İl Başkanı Cesim Ercik’te de var.

*****

Topçu’nun yeni dönemi için uyarılar da var. Yakında ‘AK Parti hükümetine sert muhalefeti ve sarf ettiği sözler’, ‘ısıtılıp yeniden gündeme getirilirse’ vurgusu yapıyorlar.

Topçu gündemle iyi oynadı. Topçu kendine rakip çıkacak birini görmedi. Cesim Ercik ona sarıldığı için parti tabanı sahip çıkmadı. Zaten muhaliflerin istediği de buydu. Topçu hep AKP’nin başından ‘gitsin’ istediler.

AK Parti Erdemli’de büyüyen sorunlarının ancak toplumun bütününü kucaklayan bir Başkan ile çözüleceğini düşündüler. Serkan Tanrıkulu ‘karizmatik aday’ algısı yapıldı. 'Yarın bugünden kötü olacak' ve bu anlayışın 2019’a yansıyacağına kesin gözüyle baktılar. Bu nedenle “Serkan Tanrıkulu en iyi seçenek” diyenlerin sayısını her geçen gün arttırdılar.

Bu çerçevede medya Topçu’ya yönelik baskıları da arttırdı.

Topçu sakin kaldı. ‘Misafir danışman’ rolünü sahaya iyi sürdü.

Erdemli’de taktik savaşları yapılsa da sonucu delegeler belirledi.

Seçimin hemen sonrası AKP’den pek ses çıkmadı. Kulislere biraz kulak kabarttım, suratlar asıktı. Bir AKP’linin deyimiyle “Gelecek umudu bitti.” Bazı AKP’liler kaygılı. Yapılan seçim sonrası ‘inanılmaz iddialar havada uçuştu” sonucu ‘bittik’ diye niteleyenler bulunuyor. “Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde ...” yorumu yapılıyor.

“Bunun yarını da var” vurgusu yapıldı Topçu’nun kazanması sonrası İzliyoruz..!


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları