İstifası istenenler-etmek istemeyen ayak direyenler kuzu kuzu istifa edecekler gibi!
Görüştüğüm tüm kaynaklar; Ankara'da yoğun bir şekilde devam eden 'istifa' iddialarını yalanlamıyorlar aksine net bilgiler aktarıyorlar. Tüm kaynaklarıma gelişmeleri enine boyuna sordum. Önemli ipuçları verdiler. Anlatılanlara bakılırsa 15 gün içinde sürpriz gelişmeler yaşanabilir. GÜZEL GE-LİŞ-ME-LER.

59 Belediye Başkanı 'istifa' iddiasının gerçeği yansıtmadığını ama raportörlerin çalışmalarının önemine değindiler. (Geçen haftalarda kaleme almıştım 3 Kasım'a kadar 18 Belediye Başkanı 2'si büyükşehir istifa edecek' diye) Öyle ki görevlendirilen ve işini ehil bir şekilde sürdüren Saray’ın talimatını bizzat yerine getiren raportörler 59 belediye başkanını rapor mu ettiler? Sorunun cevabı 'Hayır' (!) 3'ünün büyükşehir belediye başkanı olduğunu mu rapor ettiler. 'Hayır' (!)

Raportörlerin çalışmalarında halk desteği düşük çıkanlar da var mı? Esas belirleyici faktörlerin başında FETÖ ile ilişkilerimi var? 'Hayır' (!) açıkça söylenmese de kapalı kapılar arkasında konuşulan konuların başında geldiği de dillendiriliyor mu? 'Hayır' (!)

Geçtiğimiz hafta yine iktidar cephesinde 4 il başkanı kongre beklenmeden istifa etti. Yine raportörlerin radarında olan ve 'devam etmesin' denilen 4 il başkanı daha görevi bıraktı. Belediye ve teşkilatlarla ilgili değişim sürecinin yoğun programlar nedeniyle kısa bir aradan sonra sürdüğünü söylediler. Zamanı geldiğinde 'metal yorgunluğu' kapsamında büyükşehirlerde görevden almaların süreceğini dile getirdiler. Daha ne desinler?

ERDOĞAN GÖKÇEK'İN İSTİFASINI İSTEDİ Mİ?

En çok tartışılan isim Başkentte Melih Gökçek. Erdoğan Gökçek’i Saray’a çağırdı. Erdoğan-Gökçek görüşmesi öncesi İran Dönüşü Gökçek'in son durumu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a da soruldu. Erdoğan şöyle dedi; "Şu anda böyle bir şey yok ama olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez" Siyasi anlatımla Gökçek"in istifa edeceği sinyalini vermişti.

Erdoğan’ın programında olmamasına rağmen Gökçek görüşmesine dair önemli kulis bilgilerini şöyle aktarıyorum;

1-ERDOĞAN, İran dönüşü Gökçek'in istifasını istedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek basın açıklamasıyla Cuma günü istifasını verecekti. Gökçek, ERDOĞAN'la bir kez daha görüşmek için eski AK Parti'li kurmayla görüşerek, randevu talep etti. (O isim CEMİL ÇİÇEK) Olumlu yanıt gelmedi. İran dönüşü ERDOĞAN'ın danışmanlarından (Sn, K.) Gökçek'i Külliye'ye çağırdı. Görüşmenin ilerleyen saatlerinde danışmanlarda dahil oldu. Gökçek, 'yerel seçimlere kadar görevde kalmak isteği'nde ısrar etsede ERDOĞAN istifasını istedi. Gökçek, ERDOĞAN'ın kesin kararından sonra istifa için ek süre istedi... Görüşme sonrası Külliye'den çıktıktan sonra kamuoyunu susturmak için 3 tweetle (!) durumu geçiştirdi.
2- Gökçek, ERDOĞAN görüşmesi sonrası basın toplantısı hazırlığı yaptı. Ertelendi. Ek süre bir kaç gün içinde neticelenecek.
4- Melih Gökçek dönemi bitti...
5- ERDOĞAN, geçtiğimiz hafta yapılan MKYK toplantısı sonrası kurmaylarına istifaları alınacak belediye başkanlarına yönelik sürecin başlatılması talimatı verdi. 6 Belediye Başkanı istifaya hazırlanıyor. (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, Balıkesir Belediye Başkanı, Nevşehir Belediye Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı (İstifası henüz düşünülmüyor) Niğde Belediyesi (Netleşmedi) Uşak Belediye Başkanı, Şahinbey İlçe Belediyesi...)
6- Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur'un yerine gelecek isim bile telaffuz ediliyor: Karesi Belediye başkanı Yücel Yılmaz
7- Melih Gökçek'in yerine gelecek isim: Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak
8-ERDOĞAN'ın yüzüne karşı 'istifa etmiyorum' diyebilecek ve karşı çıkabilecek hatta eleştirebilecek bir yiğit var mı?
9- AK PARTİ'de bazı belediye başkanları istifa etmemek için bir araya gelerek 'direnme kararı' aldı. Durum ERDOĞAN'a bildirildi. ERDOĞAN, İran dönüşü son kez en net mesajını verdi.
10- ERDOĞAN, uyarısına rağmen istifa etmeyen isimlere tek tek belirledi. Raportörlerin listesindeki isimler tek tek istifa edecek.
11- İstifaya direnen isimler tek tek azledilecek.
12- Önümüzdeki günlerde büyükşehir il başkanları değişimi ile yenilenme devam edecek.

BASINA NEDEN SIZDIRILDI

'Metal Yorgunluğu' uyarısının net cevabı her açıklamada veriliyordu aslında. AKP kulislerinde istifa eden belediye başkanlarının sayısının giderek artacağı konuşuluyor. Zaten bununla ilgili çalışmalar büyük bir titizlikle yürütüldü. "Kamuoyu hazırlanılıyor olmasın" diyerek gülümsedi kaynaklar. ‘Siyasetin içinde yer alan ve liderlerin uygulattığı yöntem’ dediler. AK Parti kaynakları da aynı görüşe hâkim…

UYARILAR VE İSTİFALAR…

Erdoğan'ın bizzat görevlendirdiği raportörlerle bir araya gelmesi sonrası 4 il başkanı görevden alındı. R.Erdoğan'ın kritik bölgelerde (illerde) kongrede 'devam edeceksiniz' mesajının ardından yeniden değerlendirme yapılmasını istediği ve mülakat sürecinin yeniden devreye girdiğini söylediler. Tam da bu gelişmeler öncesi bazı illerde ilçe kongreleri askıya alındı. Kongrelerle ilgili Erdoğan bu hafta karar verecek haberimizi özel haber olarak geçtikten sonra 1 gün sonra büyükşehirlerde kongreler ertelendi. Bu gelişme sonrası kritik illerde Erdoğan, 'köklü değişiklikler yapacak' şeklinde yorumlandı.

Bu değişimin iki nedeni vardı. Birincisi belediye başkanlarının istifası öne çekildi. İkincisi yoğun programlarının ardından Erdoğan, raportörlerin ek çalışması sonucu büyükşehirlerde değişime gidecek mülakatlara başlayacak. En çok merak edilen illerden biri olan Ankara'da mevcut il başkanı ile geçtiğimiz günlerde kısa bir görüşmemiz oldu. Sayın başkan kısa ve net konuştu; "Görevimin başındayım."

Daha ne desin…

Başkentin en çok merak edilen 2.’nci ana gündem konusu. AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı 'gidecek mi? kalacak mı?' Aslında kaynaklar, duyumlar ve kulislerin bire bir söylediklerini kelimesi kelimesine geçtiğimiz ay 4 defa kaleme almıştım. İstanbul ve Ankara'nın 'devam edeceksiniz?' talimatının ardında kongreler tam gaz sürüyordu. Kaynaklar; bu iki önemli il için 'açık kapı bırakmamışlardı' yani devam edeceklerdi! Raportörlerin söz konusu illerle ilgili raporunu sormayın ben bilmiyorum (!) sormadım, bilmediğim hakkında yorum yaparsam ki bu da algıya neden olur (!) Onun için fazla detaya girmek istemiyorum.

Bazı ilçelerde kongrelerin ertelendiği bilgisinin gelmesinin ardından geçtiğimiz hafta büyükşehirlerde kongrelerin ertelendiği bildirildi. İşte tamda burada raportörlerin önemli çalışmaları yine masadaydı.

1-Teşkilatlarda büyükşehirler de dahil değişim oranı 35-45 (22 İl başkanının istifası alındı)

2-Raportörler çalışmalarına 4 ay önce başladı.

3-Erdoğan raportörlerin çalışmalarını çok önemsedi ve bu yönde süreç işletiyor. (ÖZETLE: R.Erdoğan bazen gece saat 03.00’lere kadar il başkanı belirlemesi ve mülakatlar alıyor. (Yani 3.madde belirlenen bazı il-ilçe adayların değiştirileceği anlamına geliyor.)

4- Erdoğan'ın mülakatları bizzat kendisinin almasıyla değişim bekleyenlere mesaj verildi.

Tüm teşkilatlarda olduğu gibi Ankara'da da bazı ilçelerde devam eden kongrelerin ertelenmesiyle daha önce mülakata çağrılmayan ve kongre sürecinde 'devam edeceksin' denilen il başkanlarını da zor günlerin beklediği notunu da düştükten sonra Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı R.Erdoğan'ın Başkanlığında geçen hafta yapılan MKYK toplantısında kongre süreci değerlendirilirken, bazı belediyelerde yaşanan performans düşüklüğünün gündeme gelmiş. MKYK toplantısında Erdoğan'ın 5 belediye başkanının değişebileceğini ifade ettiği kaydedilirken, bu gelişmeler sonrası basın gündemine aldı 5 belediye başkanının ismi sızdırıldı.

5 BELEDİYE BAŞKANI SIRADA...

Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifa süreciyle ilgili 2'si Büyükşehir olmak üzere 5 AKP'li belediye için de uygulanacağını söylediği bilgisi verildi. Yani medyada yer alan iddialar doğru mu? Evet, bence de doğru.

ERDOĞAN, MKYK'DA İSTİFA SİNYALLERİ VERMİŞTİ!

Erdoğan, MKYK'da ne dedi. Teşkilatlarda değişim sonrası 2019’a çok daha güçlü girmek istiyor. Her şey lehine gelişiyor. Uzatmadan MKYK'da verdiği net mesajı paylaşalım; "Bize ayak uyduramayanlar gidecek. Millet nezdinde karşılığı olan, çalışan isimlerle yola devam edeceğiz. İstanbul'daki süreci başarısız ve performansı düşük olan belediyelere de işleteceğiz" diyerek yeni istifa sinyalleri de verdi ve bugünlerde kamuoyunun en çok konuştuğu ana gündemlerden biri oluverdi.

İstifası istenenler-etmek istemeyen ayak direyenler kuzu kuzu istifa edecekler gibi!

Size yazının sonunda çok önemli bir bilgi verecektim ama 'algı timi' bunu hemen Ankara'ya ardından tuttuğu il başkan adayına ve hemen devamında söz konusu bilgiyi 'yandaşlık' metoduyla (!) ve toy'luğuyla harmanlayıp mikserlik yapacaktı.

Takipteyim

Kaynak kutsal, yazmak hürdür.

(Not: Yakında ilimizin-ilçemizin siyasi dinamikleriyle ilgili çok önemli kulis yazıları da kaleme alacağım. Kaynaklar sağlam mı bir görelim. MTSO, Yenişehir, Oluşum vs...)


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları